Je maséřina dřina?

Na základních masérských kurzech se často učí technika, která je při dlouhodobém používání velmi namáhavá pro ruce a záda maséra. Mám pro Vás několik tipů, jak této přílišné námaze předejít, abyste se nestali ztělesněním rčení „maséřina je dřina“.

V klasické masáži se nadměrně používají palce, které jsou tím pádem notně přetěžovány. Při používání palce – pokud to konkrétní masérský hmat umožňuje – nepracujte koncem palce, ale až jeho prvním kloubem (od špičky). Dále zkuste nahradit palcové hmaty jinými, používejte malíkovou nebo ukazovákovou hranu, kloubky zavřené pěsti, či patičku ruky.

Namísto síly vycházející z rukou a ramen, používejte váhu celého těla tak, aby hmaty vycházely až z Vaší paty (rád říkám, že se opírám o klienty a oni mi za to platí 😊 ). Vyžaduje to trochu cviku, ale dá se tomu naučit. Popsaná technika souvisí i s Vaším těžištěm, které by mělo být umístěno mezi Vámi a masírovaným, nikoli ve Vašem těle. Při masáži není vhodné být stále ve statické poloze, je vhodné se hýbat, naklánět a přecházet.

Naučte se více druhů masáží. Při jiných masážích budete používat jiné postoje, tlaky a masérské hmaty. Tím si od klasické masáže odpočinete. Naučte se kupříkladu havajskou masáž, při níž se používají lokty a předloktí.  Další výhodou je možnost zařadit tyto příjemné a účinné hmaty do sestavy klasické masáže. Vaše ruce si při nich mohou odpočinout a samotná masáž získá na pestrosti a dynamice. Jiné specifické techniky, jako např. lymfatická masáž nebo kraniosakrální terapie, používají jemnější nebo téměř žádný tlak.

Každý z nás má jiné dispozice, postavu, sílu a výdrž.  Co jeden masér vydrží bez problémů, pro jiného může být nepředstavitelné. Je vhodné s tím počítat a zaměřit se na masáže, které Vy zvládnete. Také si můžete přizpůsobit pracovní dobu a počet klientů, které jste schopni namasírovat. Jeden z mých přátel masíruje v pondělí, v úterý, ve čtvrtek a v pátek. Středu využívá k tomu, aby načerpal síly. Znám masérky, které poskytují maximálně čtyři masáže denně. Jsou maséři, kteří se živí masážemi jen částečně, a svůj příjem doplňují jinými aktivitami. Tak je tomu i v mém případě.

V neposlední řadě je třeba zmínit otázku věku. Samozřejmě přijde čas, kdy člověk už neoplývá silami tak jako dříve. Na druhou stranu však disponuje bohatou praxí a vybudovanou klientelou. Jeho masáže tedy mohou být dražší a pracovní doba kratší.  Výhodou je, že věrni zůstávají ti klienti, kteří o Vaši práci skutečně stojí a váží si jí.

Také se jako lidi i jako profesionálové neustále vyvíjíte a nikde není napsáno, že když jste začali klasickou masáží ve 20ti letech, tak s ní budete končit až odchodem do důchodu.😊 Postupem času vás to může táhnout jinam a hlavní oblastí se Vám stanou jiné masáže než klasická. Nebo i klasickou masáž přestanete dělat úplně (tak toto se po 15 letech od základního kurzu stalo mě😊). Z tohoto úhlu pohledu Vás pak bolest Vašeho těla vlastně upozorňuje, že je potřeba udělat změnu a posunout se dál. Vyžaduje to opustit svou komfortní zónu, začít dělat změny a připravit na tyto změny i svou klientelu, která se buď přizpůsobí anebo vytříbí a zbydou ti, kterým Vaše změna bude vyhovovat. Další varianta je začít spolupracovat s někým, na koho přesměrujete masáže, které Vás už neoslovují a on bude rád za část Vaší klientely.

Cítíš se unaveně po dávání masáže? Máš pocit, že se na tebe lepí energie masírovaných a ty nevíš co s tím dělat?
Odpověď je jednoduchá: Masírovat přítomným, vědomým dotekem.
Prakticky si ho můžeš zažít na mém kurzu: Zákonitosti vědomé komunikace a vědomého doteku

Pokud při masírování cítíte, že jste přetěžováni nebo se objevují určité potíže, bolesti rukou a podobně, je vhodné si odpočinout nebo započít se změnami, které včas povedou ke zlepšení situace.  Nenechte to zajít moc daleko a neovlivňujte se přílišně očekáváním Vašich klientů. Pokud máte takové množství práce, že Vás z toho bolí ruce, můžete si svou nabídku masáží a cenu ušít na míru podle svých reálných potřeb a možností. Máte jen jedno tělo a jen dvě ruce. Sami můžete ovlivnit, zda v práci maséra či masérky dojdete do bodu, kdy budete muset skončit, nebo si zvolíte variantu umožňující dlouhodobě udržitelnou práci maséra či masérky, která Vás naplňuje.

Mnoho dalších tipu, jak rozvíjet masérské dovednosti naleznete v e-booku: Vše, co potřebujete vědět pro rozvoj masérských dovedností

Pokud se chcete zaměřit více na relaxační masáže, pokračujte zde: Jak pomoci Vašim klientům hluboce relaxovat při masáži?