Je maséřina dřina?

Na základních masérských kurzech se často učí technika, která je při dlouhodobém používání velmi namáhavá pro ruce a záda maséra. Mám pro Vás několik tipů, jak této přílišné námaze předejít, abyste se nestali ztělesněním rčení „maséřina je dřina“.

V klasické masáži se nadměrně používají palce, které jsou tím pádem notně přetěžovány. Při používání palce – pokud to konkrétní masérský hmat umožňuje – nepracujte koncem palce, ale až jeho prvním kloubem (od špičky). Dále zkuste nahradit palcové hmaty jinými, používejte malíkovou nebo ukazovákovou hranu, kloubky zavřené pěsti, či patičku ruky.

Namísto síly vycházející z rukou a ramen, používejte váhu celého těla tak, aby hmaty vycházely až z Vaší paty (rád říkám, že se opírám o klienty a oni mi za to platí 😊 ). Vyžaduje to trochu cviku, ale dá se tomu naučit. Popsaná technika souvisí i s Vaším těžištěm, které by mělo být umístěno mezi Vámi a masírovaným, nikoli ve Vašem těle. Při masáži není vhodné být stále ve statické poloze, je vhodné se hýbat, naklánět a přecházet.

Naučte se více druhů masáží. Při jiných masážích budete používat jiné postoje, tlaky a masérské hmaty. Tím si od klasické masáže odpočinete. Naučte se kupříkladu havajskou masáž, při níž se používají lokty a předloktí.  Další výhodou je možnost zařadit tyto příjemné a účinné hmaty do sestavy klasické masáže. Vaše ruce si při nich mohou odpočinout a samotná masáž získá na pestrosti a dynamice. Jiné specifické techniky, jako např. lymfatická masáž nebo kraniosakrální terapie, používají jemnější nebo téměř žádný tlak.

 

Každý z nás má jiné dispozice, postavu, sílu a výdrž.  Co jeden masér vydrží bez problémů, pro jiného může být nepředstavitelné. Je vhodné s tím počítat a zaměřit se na masáže, které Vy zvládnete. Také si můžete přizpůsobit pracovní dobu a počet klientů, které jste schopni namasírovat. Jeden z mých přátel masíruje v pondělí, v úterý, ve čtvrtek a v pátek. Středu využívá k tomu, aby načerpal síly. Znám masérky, které poskytují maximálně čtyři masáže denně. Jsou maséři, kteří se živí masážemi jen částečně, a svůj příjem doplňují jinými aktivitami. Tak je tomu i v mém případě.

V neposlední řadě je třeba zmínit otázku věku. Samozřejmě přijde čas, kdy člověk už neoplývá silami tak jako dříve. Na druhou stranu však disponuje bohatou praxí a vybudovanou klientelou. Jeho masáže tedy mohou být dražší a pracovní doba kratší.  Výhodou je, že věrni zůstávají ti klienti, kteří o Vaši práci skutečně stojí a váží si jí.

Také se jako lidi i jako profesionálové neustále vyvíjíte a nikde není napsáno, že když jste začali klasickou masáží ve 20ti letech, tak s ní budete končit až odchodem do důchodu.😊 Postupem času vás to může táhnout jinam a hlavní oblastí se Vám stanou jiné masáže než klasická. Nebo i klasickou masáž přestanete dělat úplně (tak toto se po 15 letech od základního kurzu stalo mě😊). Z tohoto úhlu pohledu Vás pak bolest Vašeho těla vlastně upozorňuje, že je potřeba udělat změnu a posunout se dál. Vyžaduje to opustit svou komfortní zónu, začít dělat změny a připravit na tyto změny i svou klientelu, která se buď přizpůsobí anebo vytříbí a zbydou ti, kterým Vaše změna bude vyhovovat. Další varianta je začít spolupracovat s někým, na koho přesměrujete masáže, které Vás už neoslovují a on bude rád za část Vaší klientely.

Pokud při masírování cítíte, že jste přetěžováni nebo se objevují určité potíže, bolesti rukou a podobně, je vhodné si odpočinout nebo započít se změnami, které včas povedou ke zlepšení situace.  Nenechte to zajít moc daleko a neovlivňujte se přílišně očekáváním Vašich klientů. Pokud máte takové množství práce, že Vás z toho bolí ruce, můžete si svou nabídku masáží a cenu ušít na míru podle svých reálných potřeb a možností. Máte jen jedno tělo a jen dvě ruce. Sami můžete ovlivnit, zda v práci maséra či masérky dojdete do bodu, kdy budete muset skončit, nebo si zvolíte variantu umožňující dlouhodobě udržitelnou práci maséra či masérky, která Vás naplňuje.

 

Připojte se do Facebookové skupiny:

Úspěšné masérské studio – skupina pro maséry a masérky.

 

Máte nějaké dotazy ohledně rozjezdu a provozu masérského studia? Rádi byste do toho šli, ale máte určité obavy? Otevřeli jste už své masérské studio a nevíte si s něčím rady? Můžete se obrátit na mě. Rád Vám s čímkoli pomohu a  mohu Vám být také  průvodcem na Vaší cestě. 😊

Líbil se vám článek? Sdílejte ho.