Průvodce na cestě maséra, kouč, lektor a masér


Můj masérský start

Několik let jsem pracoval jsem jako správce počítačové sítě a po letech sezení u počítače mě to prostě táhlo jinam. Chtěl jsem nějak pracovat s lidmi, chtěl jsem pomáhat a být s lidmi v bližším kontaktu. V roce 2001 jsem zkusil základní masérský kurz a hned na kurzu mě masáže nadchly a masírování mě ohromně bavilo. Jako masér jsem si prošel rolemi zaměstnance, externího maséra na ŽL, otevřel jsem si své masérské studio, a nakonec dokonce tři studia. Ale to už trochu předbíhám. 😊

Relaxační masáže

V linii relaxačních masáží mě to postupně čím dál více táhlo k hluboce relaxačním masážím, kdy masáž není jen o hmatech a technikách, které masér použije, ale funguje tu vědomé pocitové naladění na klienta, který zažívá nejen svalové uvolnění, ale celkové holistické, při kterém zklidní hlavu, uvolní emoce, začne zhluboka dýchat a ponořovat, ladit se do hluboce relaxovaného stavu, který třeba mnoho let sám nezažil. V roce 2011 jsem vytvořil masáž Rituál pěti elementů, kde jsem toto své zaměření zhmotnil do jedné masáže, při které klienti ve stavu hluboké relaxace byli schopni zcela vypnout a načerpat novou energii z hlubokého uvolnění a niterného ticha.

Terapie

V linii terapií, která se prolínala souběžně s relaxačními masážemi jsem postupem času procházel dalšími kurzy a velkým mezníkem pro mě byl kurz Dornovy metody od Zuzany Prouzové. Dornovka mě nadchla, přidala k mému pochopení, jak postavení kostí v těle může ovlivňovat mnoho dalších věcí v těle a posunula mě od svalů k mnohem komplexnějšímu pohledu na lidské tělo, dala mi hlubších pochopení souvislostí a přiblížila mě k příčině potíží mých klientů. To mě velmi povzbudilo, že se mohu místo „údržby“, dopátrat příčiny potíží mých klientů a tím jim mnohem více nebo definitivně pomoci od jejich potíží. Následovalo další studium a samostudium, kde jsem objevoval nové souvislosti, které rozšiřovaly a postupně přidávaly k mému pohledu na lidské tělo další věci: meziobratlové plotýnky, nervy, fascie, psychosomatika, energie, stereotypy, návyky, životní styl. Co všechno ovlivňovalo stav mých klientů a kde všude mohla být příčina. Stalo se mi to malou posedlostí a v posledních letech jsem se zaměřil jen na objevení, řešení a odstranění příčin potíží mých klientů. Přestal jsem až na výjimky dělat jakékoliv jiné masáže, nazval svou všechno masáž (svou kombinaci různých technik masáží, terapií a přístupů) - “Individuální terapie“, která se časem měnila, tím, jak jsem získával další zkušenosti. Každý, komu jsem nepomohl pro mě byl výzvou a hledal jsem cesty, jak s ním dále pracovat.

Marketing

S postupným otevíráním svých tří masérských studií ve třech městech a přibírání dalších kolegů masérů, jsem se učil, jak vést svůj tým masérů a také potřebný marketing. Sám jsem měl klientů dostatek a plno dlouho dopředu. Když jsem však přibíral nové kolegy a kolegyně přibyla potřeba jim také zajistit dostatek masáží v průběhu celého roku. Začal jsem hledat cesty, jak masáže propagovat a vyzkoušel kdeco. Postupem času jsem přišel na to, co funguje a co zase nefunguje. Sháněl jsem informace, kde se dalo, prošel jsem marketingovými kurzy, bavil se o marketingu s mnoha dalšími maséry, přemýšlel a realizoval také své nápady, učil se z nich a postupně vypracoval svůj systém přirozeného marketingu pro maséry, kde jsem jasně stanovil cíle, prostředky a také co nejvíce zohlednil individualitu jednotlivých masérů a masérek.

Masérské kurzy

S učením masáží jsem vlastně sám ani nechtěl začít. Mému učení předcházelo vytvoření hluboce relaxační masáže Rituál pěti elementů, kterou jsem vytvořil na základě svých zkušeností a jakéhosi vnitřního puzení. Oslovil mě můj kamarád a majitel masérské školy v Praze, jestli bych Rituál pěti elementů nechtěl učit. Má první reakce byla „No to bych musel psát skripta a víš, jak to mám s papírama – pokud to jde, tak se jim vyhnu.“. Jeho reakce byla „Tak dobře, dávám ti termín za dva měsíce a do té doby máš čas skripta udělat“. A tak jsem udělal. Učení masáží mě začalo velmi bavit. Začal jsem postupně učit i několik dalších masážních technik a rozšířil svou působnost do dalších masérských škol. Bavilo mě učit i nemaséry, pro které jsem udělal kurzy „masáž zad a šíje pro laiky“ a minikurz „Masáž a automasáž krční páteře v sedě bez oleje“. V roce 2016, kdy jsem jako téměř každý rok navštívil Indii, jsem mi v hlavě „vyjevil“ kurz „Jak úspěšně otevřít a provozovat masérské studio“. Předtím jsem o něm nijak nepřemýšlel, prostě tu najednou byl. Tři dny jsem to z hlavy přepisoval do počítače a následující čtyři měsíce jsem ho dopilovával do konečné podoby. Byl to můj první čistě teoretický kurz, kdy jsem neučil „jen“ masážní techniku, ale dva dny mentoringu, zodpovídání dotazů a pomáhání si masérům k ujasnění jejich vlastního cíle a záměru.

Vyhoření a změna kurzu

V roce 2015 jsem byl již několik let v plném zápřahu. Sám jsem čtyři dny v týdnu masíroval a dělal terapie, staral se o tři studia a tým masérů, skoro každý víkend jsem někde učil masáže nebo se sám něco dalšího učil, řešil účetnictví, marketing, organizoval přednášky a masérské kurzy, vedl e-shop pro maséry. Přestalo mi pomáhat i každoroční 4-6 týdenní pobývání v Indii a pravidelné wellness každý týden. Prostě jsem začal být dlouhodobě chronicky unavený a vyčerpaný. Na odpočinek nebyl skoro žádný čas. Cítil jsem, že je třeba udělat nějakou změnu, tak jsem se snažil věci zjednodušovat, co nejvíce činností delegovat a zrušil jsem E-shop. No, nijak to nepomohlo, a tak jsem přistoupil k razantnějšímu kroku, dvě studia z mých tří jsem na konci roku 2015 přenechal kolegům masérům a v roce 2016 jsem si naordinoval relaxační rok. Masáže a terapie jsem dělal jen dva dny v týdnu a o víkendu většinou někde učil masáže. Přestěhoval jsem se do centra lázní Luhačovice a většinu času si užíval lázeňskou atmosféru. Více jsem se věnoval svému jedinému studiu. Studio se zaměřovalo nejen na masáže a terapie, ale přibyli postupně i odborné poradny, pořádali se přednášky, masérské kurzy a cvičila se jóga.

Konec masérské kariéry

V roce 2017 jsem po mé oblíbené Indii navštívil na měsíc i Indonéský ostrov Bali. Byla to pro mě přelomová zkušenost, díky které jsem se otevřel novým věcem. Objevil jsem spontánní vědomý tanec, do kterého jsem se zamiloval a po příjezdu do Čech založil skupinu spontánního tance. Prošel jsem několik tanečních workshopů, akci Sraz hustých mužů, workshop Kvantry, kurz koučinku a postupně si uvědomil, že mě to táhne i jinam. K masážím, terapiím, kurzům masáží a přednáškám jsem začal tančit a koučovat. V obou věcech jsem objevil neskutečnou hloubku a potenciál měnit lidské životy. A bylo to neznámé, neprobádané území. Když jsem sám měl absolvovaných už přes 30 masérských kurzů, praxi přes 15 000 hodin masáží a terapií a sám jsem již sedm let masáže učil, už mě v masážích jen tak něco nepřekvapilo. Nová technika či přístup přidal jen malý střípek do už velké mozaiky. Necítil jsem už dále to chvění, motivací, inspiraci pokračovat dále do hloubky, i když samozřejmě je vždy kam pokračovat a co se učit.

Stejně velké možnosti jsem objevil v tanci i koučinku a tuším, že je mnoho dalších takových oborů. Rozhodl jsem se tedy posunout na nové pole. Přenechal jsem kolegovy masérovy i mé poslední masérské studio a rozhodl se odjet na dva roky na Bali, kde se budu učit, zkoumat, sbírat zkušenosti a přijímat, co život nabízí. Ne že bych už nikdy nikoho nenamasíroval, ale už nikdy nebudu mít masáže od rána do večera, tak jako doposud.

Bali a předávání mých zkušeností

Před cestou na Bali jsem si udělal ještě dvouměsíční zastávku “na půl cesty” v mé oblíbené Indii. Protože moc rád předávám zkušenosti a s masážemi a masérským podnikáním jich mám moc, rozhodl jsem se, že budu dál maséry provázet a učit ale tentokrát jako digitální nomád online. Ještě v Indii jsem dotvořil svůj E-book „16 kroků k úspěšnému otevření masérského studia“, kde popisuji technicky, bod po bodu, jak masérské studio otevřít a mít vše ve 100 % pořádku a který je k dispozici na mém webu. A na Bali dál píši e-booky a věnuji se profesnímu online koučování masérů.

Založil jsem a spravuji tři největší podpůrné Facebookové skupiny pro maséry v Česku.

Píši masérský blog. Vydávám e-booky pro maséry. Provozuji online profesní koučink pro maséry.