Masérské kurzy a zrání masérských dovedností

Masérské kurzy a zrání masérských dovedností

Masérské kurzy Vás mohou naučit mnohé masérské techniky. V Čechách se můžete na masérských kurzech naučit už více než sto různých druhů masáží. Jsou masérské kurzy základní akreditované (150 a 500 hodin) a masérské kurzy doplňkové (nejčastěji jedno či dvoudenní).

Hlavně ze začátku, kdy nemáte masérský um ještě „v ruce“ je přítomnost živého lektora na masérském kurzu velmi důležitá. Ideálně Vás lektor nenaučí jen teorii a techniku masáže, ale rozvíjí i Vaši vnímavost, citlivost, schopnost „číst“ masírovaného rukama a dává Vám zpětnou vazbu a tím jistotu, že masérské chmaty děláte správně. Na masérských kurzech se můžete velmi posunout na cestě rozvoje svých znalostí, dovedností a talentů. Na masérských kurzech se také setkávají maséři a dochází k novým přátelstvím, vzájemné inspiraci a propojování.

Někdy se setkávám s tím, že v rámci masérského kurzu je látky na probrání moc a není kladen dostatečný důraz na praxi. Ve výsledku si maséři po masérském kurzu těžko vzpomenou, jak se který chmat napsaný ve skriptech vlastně dělá ve skutečnosti a ve velkém množství ostatních hmatů ho zapomenou. Tedy i když chtějí hned po masérském kurzu nově naučenou masáž celou prakticky vykonat (třeba i se skripty), vlastně to nedokážou.

Online masérské kurzy začínajícím masérům spíše nedoporučuji. Masáž a masérské hmaty jsou dovednost, kde je potřeba více než jen okopírovat daný hmat z videa. Při masáži je potřeba také citlivost, empatie, vnímavost a úloha živého učitele na živém masérském kurzu, hlavně v začátcích je nezastupitelná. Pokud jste již zkušený masér nebo masérka, pak se můžete inspirovat online masérským kurzem nebo nějakým videem na youtube, ale na začátku Vaší masérské praxe to určitě nestačí.

Nejdůležitější po masérském kurzu je získání jistoty v dané masérské technice.  I když si po masérském kurzu dobře zapamatujete techniku a sled masérských hmatů, pokud masáž nemáte „v ruce“ a nejste si jistí, masáž pak často vyzní „nemastně neslaně“. Stejný masér, pokud už má v technice masáže jistotu, udělá masáž tak, že masírovaný má z masáže naprosto kvalitativně odlišnou zkušenost.

Pokud chcete vybrat kvalitní masérský kurz, doporučuji zjistit více o tom, kdo masérský kurz vede a jaké zkušenosti mají jiní maséři, kteří tím konkrétním masérským kurzem již prošli. Můžete se podívat na reference na konkrétní masérský kurz, pokud jsou k dispozici na internetu nebo se zeptat ve Facebookové skupině zaměřené na masérské kurzy (Masérské kurzy a vzdělávání pro maséry a masérky).

O kvalitě masérských kurzů a jak si vybrat ten správný masérský kurz jsem psal i v dalším článku zde: Kvalita masérských kurzů

Na co se zaměřit při rozvoji hlavně na začátku masérského podnikání se dozvíte zde: Necháváte Vaše masérské podnikání pokulhávat?