Kdo je průvodce maséra?


Jmenuji se Dušan Jirásek

Prošel jsem 22 let dlouhou cestou maséra a terapeuta a otevřel a provozoval jsem 3 úspěšná masérská studia. Již 12 let učím masáže v masérských školách v Čechách. Vytvořil jsem svou originální masáž Rituál pěti elementů.

Jsem (ex)doporučený terapeut Dornovy metody plus.

Současně provozuji centrum osobního rozvoje ve Valašském Meziříčí

www.zivot-nazivo.cz

Zajímá Vás i můj (nejen) masérský příběh?


Jak jsem začal s masážemi?

Můj původní obor Byl IT. Pět let jsem pracoval jako správce počítačové sítě a po letech sezení u počítače mě to začalo táhnout jinam. Chtěl jsem více pracovat s lidmi, chtěl jsem pomáhat a být s lidmi v bližším kontaktu. V roce 2001 jsem proto zkusil základní masérský kurz a hned na kurzu mě masáže nadchly a masírování mě začalo ohromně bavit. Jako masér jsem si prošel snad všemi rolemi - zaměstnance, externího maséra na ŽL, a poté jsem otevřel své vlastní masérské studio. Nakonec z toho byla dokonce tři studia. Ale to už trochu předbíhám.

Relaxační masáže pro velmi hlubokou relaxaci

Moc mě bavili relaxační masáže a postupně mě to čím dál táhlo k hluboce relaxačním masážím, kdy masáž není jen o hmatech a technikách, které masér použije, ale funguje tu vědomé pocitové naladění na klienta, který zažívá nejen svalové uvolnění, ale celkové uvolnění, při kterém zklidní hlavu, uvolní emoce, začne zhluboka dýchat a ponořovat se, ladit se do hluboce relaxovaného stavu, který třeba mnoho let sám nezažil. V roce 2011 jsem vytvořil masáž Rituál pěti elementů, kde jsem toto své dlouhodobé zaměření a zkušenosti zhmotnil do jedné masáže, při které klienti ve stavu hluboké relaxace byli schopni zcela vypnout a načerpat novou energii z hlubokého uvolnění.

Terapie mě vedly k příčině potíží mých klientů

V linii terapií, která se prolínala souběžně s relaxačními masážemi, jsem postupem času procházel dalšími kurzy a velkým mezníkem pro mě byl kurz Dornovy metody od Zuzany Prouzové. Dornovka mě nadchla, přispěla k mému pochopení jak může postavení kostí v těle ovlivňovat mnoho dalších věcí a posunula mě od svalů k mnohem komplexnějšímu pohledu na lidské tělo, dala mi hlubších pochopení souvislostí a přiblížila mě k příčině potíží mých klientů. Velmi mě povzbudilo, že se mohu místo „údržby“ dopátrat příčiny potíží mých klientů a tím jim mnohem více nebo definitivně pomoci od jejich potíží.

Následovalo další studium a samostudium, kde jsem objevoval nové souvislosti, které rozšiřovaly a postupně přidávaly k mému pohledu na lidské tělo další věci: meziobratlové plotýnky, nervy, fascie, psychosomatika, energie, stereotypy, návyky, životní styl. Co všechno ovlivňovalo stav mých klientů a kde všude mohla být příčina. Stalo se mi to malou posedlostí a v posledních letech jsem se zaměřil hlavně na objevení, řešení a odstranění příčin potíží mých klientů.

Přestal jsem až na výjimky dělat jakékoliv jiné masáže, nazval svou všechno masáž (svou kombinaci různých technik masáží, terapií a přístupů) - “Individuální terapie“, která se časem měnila tím, jak jsem získával další zkušenosti. Každý, komu jsem nedokázal pomoci, pro mě byl výzvou a hledal jsem cesty, jak s ním dále pracovat, dokud jsme řešení nenalezli.

Učit masáže? No, to bych musel psát skripta!

S lektorováním masáží jsem vlastně sám ani nechtěl začít. Mému učení předcházela hluboce relaxační masáž Rituál pěti elementů, kterou jsem vytvořil na základě svých zkušeností a jakéhosi vnitřního puzení. Oslovil mě můj kamarád a majitel masérské školy Miroslav Málek, jestli bych Rituál pěti elementů nechtěl učit. Má první reakce byla „No, to bych musel psát skripta a víš, jak to mám s papírama – pokud to jde, tak se jim vyhnu.“

Jeho reakce byla „Tak dobře, dávám ti termín za dva měsíce a do té doby máš čas skripta udělat“. Toto na mě funguje a tak jsem je udělal. Učení masáží mě začalo velmi bavit. Začal jsem postupně učit i několik dalších masážních technik a rozšířil svou působnost do dalších masérských škol. Bavilo mě učit i nemaséry, pro které jsem udělal kurzy „masáž zad a šíje pro laiky“ a minikurz „Masáž a automasáž krční páteře v sedě bez oleje“.

Jak vést tým masérů a dělat dobře marketing?

S postupným otevíráním svých tří masérských studií ve třech městech a přibírání dalších kolegů masérů a masérek, jsem se učil, jak vést svůj tým masérů a také dělat potřebný marketing. Sám jsem měl klientů dostatek a plno dlouho dopředu. Když jsem však přibíral nové kolegy a kolegyně, přibyla potřeba jim také zajistit dostatek masáží v průběhu celého roku.

Začal jsem hledat cesty, jak masáže propagovat bez velkých investic do reklamy a vyzkoušel kdeco. Sháněl jsem informace, kde se dalo, četl jsem blogy, prošel jsem marketingovými kurzy, bavil se s mnoha dalšími maséry, přemýšlel a realizoval i své nápady a učil se, co funguje. Díky samotné praxi jsem postupem času přišel na to, co funguje a co ne. Postupně jsem tak vypracoval svůj systém přirozeného marketingu pro maséry, kde jsem jasně stanovil cíle, prostředky a také co nejvíce zohlednil individualitu jednotlivých masérů a masérek v mém týmu.

Kurz Jak úspěšně otevřít a provozovat masérské studio

Téměř každý rok jsem navštívil Indii, avšak nyní jsem hned po příjezdu a aklimatizaci měl náhlou a okamžitou inspiraci a napsal jsem skripta na kurz později pojmenovaný „Jak úspěšně otevřít a provozovat masérské studio“. I když jsem o takovém kurzu předtím nikdy neslyšel, ani nepřemýšlel, prostě jsem ho najednou měl celý v hlavě a chtěl ven.

Tři dny jsem skripta v Rishikeshi na břehu Gangy přepisoval do počítače a následující čtyři měsíce po návratu z Indie jsem skripta dopilovával do konečné podoby. Byl to můj první čistě teoretický kurz, kdy jsem prakticky neučil masážní techniku, ale dva dny mentoringu, zodpovídání dotazů a pomáhání masérům a masérkám k ujasnění jejich vlastního záměru, cíle a nejpřímější cesty k naplnění toho všeho.

Relaxační rok v Luhačovicích

V roce 2015 jsem byl již několik let v plném zápřahu. Sám jsem čtyři dny v týdnu masíroval a dělal terapie, staral se o tři masérské studia a tým masérů, skoro každý víkend jsem někde učil masáže nebo se sám něco dalšího učil, řešil účetnictví, marketing, organizoval a vedl přednášky a masérské kurzy, a k tomu provozoval e-shop pro maséry. Přestalo mi pomáhat i každoroční několikatýdenní pobývání v Indii a pravidelné wellness každý týden. Prostě jsem začal být dlouhodobě chronicky unavený a vyčerpaný. Na odpočinek nebyl skoro žádný čas. Cítil jsem, že je třeba udělat nějakou změnu, tak jsem se snažil věci zjednodušovat, co nejvíce činností delegovat a zrušil jsem e-shop.

No, nebudu vás napínat, nijak to nepomohlo, a tak jsem přistoupil k razantnějšímu kroku. Dvě studia z mých tří jsem na konci roku 2015 přenechal kolegům masérům a v roce 2016 jsem si naordinoval relaxační rok. Masáže a terapie jsem dělal jen dva dny v týdnu a o víkendu většinou někde učil masáže. Přestěhoval jsem se do centra lázní Luhačovice a většinu času si užíval lázeňskou atmosféru. Věnoval jsem se svému jedinému studiu. Studio se zaměřovalo nejen na masáže a terapie, ale i odborné poradny, přednášky, masérské kurzy a cvičila se jóga.

Bali, spontánní tanec, koučink a přelomová zkušenost

V roce 2017 jsem po mé oblíbené Indii navštívil na měsíc i indonéský ostrov Bali. Byla to pro mě přelomová zkušenost, díky které jsem se otevřel novým věcem. Objevil jsem spontánní vědomý tanec, do kterého jsem se zamiloval a po příjezdu do Čech založil skupinu spontánního tance. Prošel jsem několik tanečních workshopů, akci Sraz hustých mužů, workshop Kvantry, kurz koučinku a postupně si uvědomil, že mě to táhne i jinam.

K masážím, terapiím, kurzům masáží a přednáškám jsem začal tančit a koučovat. V obou věcech jsem objevil neskutečnou hloubku a potenciál měnit lidské životy. A bylo to neznámé, neprobádané území. Když jsem sám měl absolvovaných už přes 30 masérských kurzů, praxi přes 15 000 hodin masáží a terapií a již šest let jsem masáže učil, už mě v masážích jen tak něco nepřekvapilo.

Nová technika či přístup přidal jen malý střípek do už velké mozaiky. Necítil jsem už dále to chvění, motivaci a inspiraci pokračovat dále do hloubky, i když samozřejmě je vždy kam pokračovat a co se učit. Stejně velké možnosti jsem objevil v tanci i koučinku a tuším, že je mnoho dalších takových oborů. Rozhodl jsem se tedy posunout na nové pole. Přenechal jsem kolegovi masérovi i mé poslední masérské studio a rozhodl se odjet na dva roky na Bali, kde se budu učit, zkoumat, sbírat zkušenosti a přijímat vše nové, co život nabízí. Ne, že bych už nikdy nikoho nenamasíroval, ale asi už nikdy nebudu mít masáže od rána do večera, tak jako tehdy.

Dva roky na Bali, předávání mých zkušeností a digitální nomádství

Před cestou na Bali jsem si udělal ještě dvouměsíční zastávku “na půl cesty” v mé oblíbené Indii. Protože mám masáže stále rád a také mě baví předávání mých zkušeností, a s masážemi a masérským podnikáním jich mám moc, rozhodl jsem se, že budu dál maséry provázet a učit ale tentokrát jako digitální nomád online.

Ještě v Indii jsem vytvořil svůj e-book „16 kroků k úspěšnému otevření masérského studia“, kde popisuji technicky, bod po bodu, jak masérské studio úspěšně otevřít a mít vše v pořádku. Na Bali jsem napsal další čtyři e-booky pro maséry a dále se věnuji tvoření masérského blogu a profesnímu online mentoringu masérů a masérek.

Co dělám pro maséry a masérky?

Předávám své zkušenosti a učím maséry a masérky,

jak rozvinout a vybudovat svou úspěšnou masérskou praxi.

- Tvořím masérský blog
- Píši a vydávám vzdělávací e-booky

- Provozuji online masérský profesní mentoring
- Založil jsem české podpůrné Facebookové skupiny pro maséry

 

Dušan Jirásek