Jak pomoci Vašim klientům hluboce relaxovat při masáži?

Jedním z účinků masáže je, že si při ní klienti mohou odpočinout a naladit se do stavu příjemného uvolnění a relaxace.

Jako maséři nemůžeme stav hluboké relaxace u klienta přímo navodit. Můžeme však pro klienta vytvořit ideální podmínky, aby se uvolnil a do stavu hluboké relaxace přeladil. K tomu, abyste masáží docílili nejen promasírování svalů, ale také hlubokého relaxačního efektu, Vám pomůže několik následujících jednoduchých pravidel:

1 –Vytvořte prostředí pro relaxaci

Základním předpokladem dosažení relaxačního účinku masáže je především skutečnost, že se klient ve Vašem masérském studiu a s Vámi cítí dobře a uvolněně. Určitě se jinak cítíme v pěkném, čistém, voňavém a teplém studiu a jinak v tom, které je chladné a strohé, např. s bílými kachličkami.  Jinak působí příjemná relaxační hudba a jinak zase rádio, z něhož se linou reklamy a zprávy. Určitě klientovi bude sympatičtější usměvavý masér se zájmem o klienta, než ten otrávený a odtažitý.

Zcela jistě najdete mnoho dalších námětů, jak zlepšit prostředí studia a vytvořit podmínky pro nerušený odpočinek svých klientů.  Dáte-li si tu práci a věnujete jí dostatek svého času, výsledky na sebe určitě nenechají čekat.

 

2 – Věnujte se naplno klientovi a masáži.

V průběhu masáže neodbíhejte, nezvedejte telefony, ani neprodávejte dárkové poukazy. Věnujte se jen klientovi a masáži, kterou mu právě poskytujete. Nenechte se nikým a ničím vyrušovat (pokud tedy nehoří). Prostě a jednoduše: vytvořte pro relaxaci klienta nerušenou, klidnou a bezpečnou atmosféru.

 

3– Buďte klidní a dobře naladění

Pokud jste roztěkaní a nesoustředění, Váš dotek také nebude klidný. Samozřejmě, v tom, jak na klienta působíte hraje roli i to, v jaké jste náladě, jste-li klidní a uvolnění nebo naopak ve stresu. Pomůže, když se na masáž dobře připravíte a vzápětí po jejím ukončení někam nespěcháte.

4 – Střídejte silnější a jemnější / normálně rychlé a pomalé hmaty

Je prokázáno, že mnohem lépe se člověk uvolní, pokud relaxaci předchází akce, čili dáme si předtím tzv. do těla. Zklidnění pak přichází přirozeně, jako by samo od sebe. Využijte tohoto poznatku při masáži a normální masérské hmaty proložte mnohem pomalejšími a jemnějšími.  Výsledek Vás překvapí.

 

5 – Vnímejte svého klienta a jeho potřeby

Při relaxační masáží můžete vnímat, zda je Váš klient stále ještě ve střehu, nebo je už uvolněný a relaxuje. Někdy můžete také vypozorovat, že v některé části jeho těla je napětí větší.  Tím, že se zaměříte na tuto oblast, můžete klientovi pomoci uvolnit se více do hloubky.  Často je takto v napětí např. krční páteř nebo hlava u lidí, kteří tyto partie více namáhají.

 

6 – Ticho je brána do hluboké relaxace

Pokud budete při celé masáži s klientem o něčem diskutovat, nebo jej necháte o něčem hovořit, garantuji Vám, že se do stavu hluboké relaxace nedostane. Chcete-li docílit při masáži stavu hluboké relaxace, bude to v tichu nebo při příjemné relaxační hudbě.

 

7 – Zakončení masáže

Ve stavu hluboké relaxace se klient nachází v klidném a bezpečném prostoru, v němž může vše „pustit“ a uvolnit nejen svalové napětí, ale i to mentální a emocionální. Návrat z takového stavu pak nějakou chvíli trvá. Je vhodné dát klientovi čas na „nastartování“. Dá se to připodobnit situaci, kdy se probouzíte z hlubokého spánku a potřebujete čas na to, abyste se probrali.

Mnoho dalších tipu jak rozvíjet masérské dovednosti naleznete v e-booku: Vše, co potřebujete vědět pro rozvoj masérských dovedností

Zajímá Vás, jestli je maséřina dřina, dozvíte se to v tomto článku: Je maséřina dřina?

Uložit

Uložit